سیستم Single Interlocked

در مکان‌هایی که اطفای حریق به وسیله آب موجب خسارت و ضررهایی می‌شود، مانند سیستم اتاق سرور یا اتاق کامپیوتر، سیستم اطفاء پیش عملگر (Preaction) مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این سیستم شبکه اسپرینکلر وجود دارد و هم‌چنین حاوی هوا و نیتروژن است. جریان آب درون لوله و شبکه اسپرینکلر به وسیله یک شیر کنترل، تنظیم و کنترل می‌شود. باز شدن این شیر نیز می‌تواند توسط دتکتور یا اسپرینکلر یا هر دوی آن‌ها انجام شود. در واقع این فرمان نوع و نام سیستم را تغییر می‌دهد. با ما در ادامه همراه باشید تا شما را با یکی از انواع سیستم‌های پری اکشن به نام سیستم همبند تکی یا Pre Action-single interlock آشنا کنیم.

سیستم single interlocked چیست و چگونه کار می‌کند؟

این سیستم در میان انواع سیستم پیش عملکرد، بالاترین کاربرد را در ساختمان‌ها دارد. در این سیستم زمانی شیر کنترل فعال می‌شود که دتکتور یا سنسورها فرمان دهند و سیگنالی از کنترل پنل سیستم ارسال شود. این سیستم‌ها دارای محدودیت 1000 عدد اسپرینکلر هستند.

می‌توان گفت که فعال شدن این نوع سیستم پری اکشن تحت تاثیر اسپرینکلرها نیست و این موضوع بر عهده سیستم کاشف حریق است که می‌تواند از نوع نیو مدیکال، هیدرولیک و الکتریکال باشد. البته رایج‌ترین این نوع سیستم از نوع الکتریکال است.

 

مطلب پیشنهادی : سیستم اعلام حریق آدرس پذیر زیمنس

 

جالب است بدانید که اسپرینکلرها در این سیستم به هر دلیلی به جز حریق دچار آسیب شوند (به طور مثال آسیب‌های فیزیکی) و در نهایت باز شوند، هیچ گونه آبی خارج نمی شود چرا که سیستم پیش عملگر هم چنان بسته باقی می‌ماند و اجازه تخلیه آب را نمی‌دهد. در مواقعی هم که سیستم کاشف حریق به طور اشتباه فعال شود، آب تا پشت اسپرینکلر جریان می‌یابد اما چون اسپرینکلرها بسته هستند، در آن ناحیه هیچ آبی پخش نمی‌شود.

سیستم خشک
مشاهده

به دلیل این که این سیستم به گونه‌ای طراحی می‌شود که سیستم کاشف حریق، درجه حرارت پایین تری نسبت به اسپرینکلرها داشته باشد، زمانی که کاشف حریق فعال می‌شود، هوا و گاز درون لوله‌ها منتشر می‌شود اما اسپرینکلر هیچ آبی تخلیه نمی کند تا زمانی که حباب اسپرینکلر در یک بخش خاصی بشکند. در واقع هوا با فشار جو در این سیستم کار می‌کند. به این ترتیب است که سیستم  خشک یا Dry به سیستم تر تبدیل می‌شود و مدت زمان رسیدن آب به پشت اسپرینکلر کاهش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 10 =